Deri Kabartma Baskı

Baskı makinelerinin preslemesi ile derilerin üzerine yapılan kabartma uygulamalarıdır. Çok yaygın şekilde özellikle kemer, çanta ve diğer aksesuarlarda kullanılmaktadır. Önce tasarımının yapılması, örnek çıkarılması ondan sonra da uygulamaya geçilmesi gerekir. Baskıya hazırlanırken hazırlanan klişeler küçük plakalar halindedir. Bu plakaların üzerinde yapılması ön görülen desen veya logo gibi değişik şekiller olabilir, belli oranlarda verilen ısı ve basınç sayesinde derinin üzerine bu şekiller preslenerek çıkarılırlar. Deri kabartma baskı adından da anlaşılacağı gibi derilerin üzerine yapılır. Özellikle de deri çantaların estetik değer kazanması için bu uygulamalar sıklıkla yapılıyor ve ortaya çok hoş görüntüler çıkıyor.

Küçük deri baskıları el ile de basınç uygulayarak yapabilirsiniz ancak uygulama büyük bir alana yayılacaksa o zaman devreye bu iş için özel olarak tasarlanmış basınç ve ısıyı ayarlayabilen makinelerin girmesi gerekir. Deri kabartma baskı kot pantolonların ceplerine marka ve logoyu yaşatmak ve tanıtmak için de sıklıkla yapılıyor. Klişenin seçimi ile yapılacak şekil, desen veya logo belli olduktan sonra deri kabartma baskı için malzeme hazırlanır ve üzerine de makinelerin yardımı ile kabartma motifler yerleştirilir. Deriyi süslemek ve daha fazla değer katmak adına yapılan bu baskı işlemi değişik zamanları içerir, her baskı aynı zaman dilimi ve aynı sıcaklıkta yapılmaz.

Özel ambalajlı ürünler için de tercih edilen bu deri kabartma baskı yöntemi ile ürünün daha çok değer kazanması ve cazip hale getirilmesi mümkündür. Bir çok dünyaca tanınmış marka ürünlerini çok özel olarak deri kabartma baskı yöntemi ile hazırlanmış olan ambalaj veya çantalarla satmayı tercih etmektedir. Bu kalite ve popülarite göstergesidir, ürünün imajını oldukça yukarılara taşır. Yani ambalajı bu şekildeyse kendisi kim bilir ne kadar güzeldir dedirtmenin bir başka yoludur bu çeşit konseptleri hazırlamak. Çok değerli kitapların ciltlemesinde de deri kabartma baskıya rastlayabiliyoruz. Bunlar da özel olarak tasarlanıp üretilmektedirler. Dünyaca ünlü bazı araba markaları da anahtarlıklarına bazen deri kabartma baskı ile yapılmış değişik uçları koyarak marka değerlerini attırmaktadırlar. Albenisi olan ürünler çok daha fazla Pazar payına sahiptirler.