Gofre Baskı

Bir yazım tekniğidir, dikkat çekilmek istenen bölüme uygulandığı zaman 3 boyutlu bir görünüm elde edilmesini sağlar. Son yıllarda pek çok yerde gofre baskı tekniği ile güzelleştirilmiş kağıtlar ve logolar görmekteyiz. Kabartmanın insanda uyandıracağı dokunma duygusu ile akılda kalıcı ve kolay unutulmayan bir işin hazırlanmasına vesile olurlar. Çok şık ve etkileyici oldukları için de tercih sebebidirler. Derinlik kazanan baskının akılda kalması çok daha kolay olur. Görsel etkileyicilik istendiği zaman bu baskı tekniğinden yararlanılmalıdır. Kağıtlar, kitap kapakları hatta antetli kağıtlara bile uygulanabilen gofre baskının yapımı da özenli bir çalışma ister.

Boyut kazandırmak istediğiniz her alanda gofre baskı kullanabilirsiniz. Diğer baskı tekniklerinden biraz daha fazla uğraştırdığı için de sipariş vermek istediğinizde zamanlamayı iyi yapmalısınız. Bu baskı türünü uygulamak için önce bir klişenin hazırlanması gereklidir. Sonrasında da kağıt üzerine yine özel makinelerin yardımı ile istenilen harf veya desenler kabartılarak pres yapılır ve gofre baskının tamamlanması sağlanır. Özel tasarım gerektiren bu çalışmaların kartvizitlerde değişik örneklerine rastlamak mümkün. Şıklığı ve estetiği ile bir anda ilgi çeken ve hoşa giden bu baskı tekniği kaliteli ve işini iyi bilen tasarımcıların elinde neredeyse sanat harikasına dönüşebiliyor. Kolay unutulmaları da onları tercih etmenin bir diğer nedenidir.

Elinizle dokunduğunuz zaman harfleri veya desenleri hissetmenin dokunma duyusunu harekete geçirmesi ve zarifliklerinin fark edilmesi ise başka bir neden. Kumaşlara da uygulanabilen bu basım tekniği ile üretilen elbiselerin çok etkileyici oldukları kesin. Gofre baskı üretimin neredeyse her bölümünde, her aşamasında karşımıza çıkmaya başladı. Ambalaj kağıtları, kitap kapakları, kartvizitler, dosya ve davetiyeler gofre bası ile en çok karşılaşacağımız ürünlerdir. Satılan ürünlerin kalitesinin yanı sıra cazip bir albenisinin olması için son günlerde ambalaj sanayi bu tekniği daha çok kullanmaya başladı. Kabartılması istenilen desen, logo veya harflere daha etkili bir anlama bürünmeleri için yaldız da sürülebilmektedir. Bu da ilk bakışta ürünü satan firmayı göz önüne çıkarmaya yarıyor. Yani reklam için her türlü yeniliğin peşinde koşulmalı ve teknolojiden gerekli destek alınmalıdır.