Silikon Baskı

Baskı konusundaki en son yeniliklerden birisi de silikon baskı tekniğidir. Tekstil sanayi son yıllarda bu teknik ile hazırladığı kumaşlardan ürettiği konfeksiyon ürünleri ile atağa geçmeyi başarmıştır. Tüm dünyada da kullanılan bu baskı kumaşların albenisini ortaya çıkarmakta ve giysilere farklı bir özellik katmaktadır. Özellikle de denim dediğimiz kot kumaşlarında fazlasıyla gördüğümüz bu baskılı ürünlere gençler bayılıyor. Kot pantolon ve eteklerin bilhassa cep ve cep kapağı bölümlerinde uygulanan silikon baskı asla bozulmuyor ve uzun süreli bir kullanım sağlıyor. Ne kadar yıkanırsa yıkansın etek, ceket veya pantolonların silikon baskı ile işlenmiş bölümlerine hiçbir şey oluyor.

Firmalar 1. Kalite silikon baskı kullandıkları için kimyasallar bu baskıya zarar vermiyor, eskitme ve taşlama sırasında bile bozulmuyorlar. Silikon baskı uygulanan kot kumaşlar sonrasında özel dolaplar yardımı ile kurutularak silikon baskının uzun ömürlü olması sağlanıyor. Bu kurutma işlemi de yapılan silikon nakışların daha elastiki bir hal almasına yardımcı oluyor. Kabartma görüntünün bozulmaması için ilk baskı anında yüzeye fazla basınç uygulamamak gereklidir, sonra bütün özelliği gider. Önce desen veya harflerin bir klişesinin çıkarılması iyi olur, ondan sonra da silikon kalıplar yardımı ile cep ve cep kapaklarına az bir basınç ile bu baskının yapışması sağlanır. Son yıllarda nakış ve işlemelerin yerini alan silikon baskı tekniği ile kot kıyafetlerin de farklı konseptler alması sağlanmıştır.

Silikonun gerekli yumuşaklıkta olup olmaması içine konulan yağ miktarı ile ayarlanmalıdır. Bazen iki farklı yoğunlukta silikon kullanılması da gerekebilir ki biri bozulursa diğeri işlevini yerine getirebilsin. Silikon baskı kıyafetlere baskılandıktan sonra kullananların da dikkat etmesi gereken bazı noktalar vardır, sıcak ütü ile temas eden silikonların erime ihtimalleri çok yüksektir, bu yüzden de üzerine bir bez koyarak gerektiği zaman ütülemekte fayda vardır. Kauçuktan elde edilen silikonlar baskı için en ideal olanlarıdır, dayanıklı ve uzun ömürlü oldukları gibi verilen renkleri de kolayca solmaz. Şıklık ve estetik açıdan kot kıyafetlere hoşluk ve ayrıcalık katan bu süslemeler tarzınızı belirleyecektir